EKG wysiłkowe dla sportowcówPacjenci na ogół dowiadują się nagle o swoich problemach z sercem. Nierzadko leczą się na schorzenia przewlekłe od dłuższego czasu i nie odczuwają wyraźnych objawów. Realne problemy zaczynają się ujawniać po wielu latach, w których trakcie nie występują tego rodzaju symptomy. Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym ze względu na przeciążenie ciśnieniowe serca posiadają predyspozycje do remodelingu tegoż mięśnia jak i zmiany fenotypu danych komórek. Po długim czasie bezobjawowego „posiadania” schorzenia pacjent trafia do lekarza z powodu poczucia kołatania serca. 

Z reguły tego rodzaju epizodom towarzyszą skoki ciśnienia tętniczego, zmęczenie i spory niepokój. Po takim incydencie najczęściej decydują się na pójście do lekarza specjalisty, którym niewątpliwie jest kardiolog. Diagnostyka zaburzeń rytmu serca jak i chorób towarzyszących obejmuje szereg badań diagnostycznych, które umożliwiają precyzyjnie zdiagnozować a także określić mechanizm tworzenia się tych zaburzeń. 
Warto bezzwłocznie diagnozować się, albowiem zaburzenia rytmu serca mogą być czynnikiem ryzyka rozwoju udaru mózgu- wskutek zaburzeń rytmu powstają skrzepliny przyścienne, które mogą się odrywać i stawać się materiałami zatorowymi dystalnie od komór, czy też przedsionków serca. Filarem diagnostycznym w takich zaburzeniach jest podstawowe, EKG, które może być przeprowadzone ambulatoryjnie jak również i stanowi jeden z najważniejszych punktów podczas przyjęcia do szpitala. 
Diagnostyka tych zaburzeń pracy serca w dalszym okresie obejmuje też zapis 24-godzinny rytmu serca, czyli tzw. Holter EKG. Jest to dość proste narzędzie, które dzięki 3 podpiętym do pacjenta elektrodom rejestruje czynności serca, z zaznaczeniem momentów pobudzeń dodatkowych. Innym kluczowym elementem w diagnostyce jest wykonanie próby wysiłkowej, aby ustalić dokładnie typ nieprawidłowości rytmów serca jak również i prawdopodobnych czynników prowokujących. 
Prócz tychże badań warto również podjąć się diagnostyki biochemicznej- między innymi hormonów tarczycy, bądź VMA w moczu. W diagnostyce ewentualnych odchyleń zastawkowych przeprowadzane jest Echo serca.

Kardiolog Katarzyna Zabrocka-Łabaziewicz
Prywatna Praktyka Lekarska - dla Serca

ul. Kamieńskiego 225/1U
51-124 Wrocław
tel. 603049459

sprzedaj dlaserca.pl
Firma od prac wykończeniowych
Reperacja wnętrza kuchennego to zwykle ciężki nakład pieniężny. Dobrze wówczas przemyśleć wszelakie jego elementy nim prace wystartują. Najistotniejszą kwestią jest przedsięwzięcie decyzji, co do decydującego umieszczenia określonych urządzeń kuchennych. Sprawę projektu najlepiej...
Fizjoterapeuta dla piłkarza
Mnóstwo osób może zrobić naprawdę dużo, by ich ciało znajdowało się w świetnej formie. W przeważającej liczbie przypadków wymaga to odpowiedniej diety i wykonywanych regularnie ćwiczeń. Wszystko się jednak bardzo komplikuje, gdy ciało zaczyna odmawiać współpracy po...
Co to jest USG ginekologiczne?
Badanie USG ginekologiczne zrewolucjonizowało ginekologię. Tak samo zresztą, jak stało się to w ogromnej ilości innych dziedzin medycyny, w których po raz pierwszy uzyskano możliwość spojrzenia w głąb powłok ciała.Badanie USGNajwiększym problemem medycyny od zawsze jest to, że...