EKG wysiłkowe dla sportowcówPacjenci na ogół dowiadują się nagle o swoich problemach z sercem. Nierzadko leczą się na schorzenia przewlekłe od dłuższego czasu i nie odczuwają wyraźnych objawów. Realne problemy zaczynają się ujawniać po wielu latach, w których trakcie nie występują tego rodzaju symptomy. Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym ze względu na przeciążenie ciśnieniowe serca posiadają predyspozycje do remodelingu tegoż mięśnia jak i zmiany fenotypu danych komórek. Po długim czasie bezobjawowego „posiadania” schorzenia pacjent trafia do lekarza z powodu poczucia kołatania serca. 

Z reguły tego rodzaju epizodom towarzyszą skoki ciśnienia tętniczego, zmęczenie i spory niepokój. Po takim incydencie najczęściej decydują się na pójście do lekarza specjalisty, którym niewątpliwie jest kardiolog. Diagnostyka zaburzeń rytmu serca jak i chorób towarzyszących obejmuje szereg badań diagnostycznych, które umożliwiają precyzyjnie zdiagnozować a także określić mechanizm tworzenia się tych zaburzeń. 
Warto bezzwłocznie diagnozować się, albowiem zaburzenia rytmu serca mogą być czynnikiem ryzyka rozwoju udaru mózgu- wskutek zaburzeń rytmu powstają skrzepliny przyścienne, które mogą się odrywać i stawać się materiałami zatorowymi dystalnie od komór, czy też przedsionków serca. Filarem diagnostycznym w takich zaburzeniach jest podstawowe, EKG, które może być przeprowadzone ambulatoryjnie jak również i stanowi jeden z najważniejszych punktów podczas przyjęcia do szpitala. 
Diagnostyka tych zaburzeń pracy serca w dalszym okresie obejmuje też zapis 24-godzinny rytmu serca, czyli tzw. Holter EKG. Jest to dość proste narzędzie, które dzięki 3 podpiętym do pacjenta elektrodom rejestruje czynności serca, z zaznaczeniem momentów pobudzeń dodatkowych. Innym kluczowym elementem w diagnostyce jest wykonanie próby wysiłkowej, aby ustalić dokładnie typ nieprawidłowości rytmów serca jak również i prawdopodobnych czynników prowokujących. 
Prócz tychże badań warto również podjąć się diagnostyki biochemicznej- między innymi hormonów tarczycy, bądź VMA w moczu. W diagnostyce ewentualnych odchyleń zastawkowych przeprowadzane jest Echo serca.

Kardiolog Katarzyna Zabrocka-Łabaziewicz
Prywatna Praktyka Lekarska - dla Serca

ul. Kamieńskiego 225/1U
51-124 Wrocław
tel. 603049459

sprzedaj dlaserca.pl
Polska reprezentacja na Euro 2016
Ostatnia postawa polskich piłkarzy w toczących się wciąż eliminacjach do mającego sie odbyć we Francji turnieju Euro 2016 może rodzić podstawy do nadziei na awans naszej reprezentacji do tej imprezy. Zwycięstwa na reprezentacją Niemiec oraz dwa okazałe zwycięstwa nad Gruzją...
Jak podgrzewać wodę do mycia w domach energooszczędnych?
W domach energooszczędnych można zastosować praktycznie każde źródło ciepła, aby móc korzystać z ciepłej wody użytkowej (c. w.u.). Kiedy w pobliżu mamy sieć gazu ziemnego, optymalnym rozwiązaniem jest kocioł kondensacyjny. Pompa ciepła do całej instalacji, chociaż zapewnia...
Jak wybrać okna do nowego domu?
Nie da się ukryć, że nazwa sklepu Fix Okna sugeruje, iż firma ta zajmuje się jedynie systemami okiennymi, jednak nie jest to prawdą. Fix Okna to przedsiębiorstwo, które bez przerwy się rozwija. Główną siedzibą firmy jest Wrocław i to tu podejmowane są najważniejsze decyzji...